NIGDY WIĘCEJ NIE PODNOŚ DZIECKA W TAKI SPOSÓB. POWÓD JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNY!

NIGDY WIĘCEJ NIE PODNOŚ DZIECKA W TAKI SPOSÓB. POWÓD JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNY!

Opieka nad dzieckiem nie jest zadaniem łatwym, choć niemal każdy w swym życiu musi się jej nauczyć. Wszyscy rodzice pragną jednocześnie zapewnić swojemu dziecku maksymalną ochronę i gwarancję bezpieczeństwa – ale nawet korzystanie z rad starszych może okazać się niewystarczające, dlatego że również i im zdarzały się poważne błędy i zaniedbania.

Wydaje nam się na przykład, że odpowiednie podnoszenie malucha – i to nie noworodka, bo wówczas każdy uważa najbardziej jak się tylko da, lecz dziecka większego, w wieku od 1 do 5 lat – jest rzeczą dosyć prostą. Zwykle obawiamy się go upuścić! A przecież nawet nieodpowiednie podnoszenie może okazać się dla niego niebezpieczne.

O co dokładnie chodzi?

Każde dziecko musi być podnoszone w prawidłowy sposób, ażeby nie został uszkodzony jego delikatny układ kostny, stawy i ścięgna. Cały czas się rozwijają, więc są podatne na wszelkie uszkodzenia. Mimo że dzieci wyciągają do bliskich ręce, chcąc być podniesione, nie wolno podnosić je właśnie za nie. Może to bowiem doprowadzić do zwichnięcia ramion, co będzie skutkować koniecznością zgłoszenia się do lekarza i długim leczeniem.

 
Dlaczego to jest tak ważne, aby dziecko było podnoszone w prawidłowy sposób?

000123

Po drugie, chwytanie dziecka w ten sposób nie tylko osłabia mięśnie, kości i stawy, lecz również i kręgosłup – wpływając negatywnie na szyję. Tutaj uszkodzenia mogą być jeszcze poważniejsze! Nie oznacza to jednak, że dziecka nie wolno w ogóle podnosić – oczywiście, że to naturalne i maluch tego wręcz bardzo potrzebuje!

Trzeba jednakże robić to bardzo umiejętnie! Dorośli zapominają czasem, że dzieci to nie małe osoby dojrzałe, lecz ludzie dopiero rozwijający się – pewne proste czynności mogą wywołać u nich przykre konsekwencje. Warto więc bardzo uważać!

 handsup

Źródło i fotografie: paraloscuriosos.com, fitnessmamy.blogspot.com

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage!

Komentarze